Naukowcy z Tempare stworzyli robota zasilanego światłem 

Coraz bardziej możliwe jest, że w przyszłości nastąpi zanik owadów zapylających, co z kolei może skutkować zagrożeniem dla produkcji żywności. Jednak nie mamy się o co martwić, ponieważ już teraz naukowcy szukają skutecznych sposobów, aby temu zapobiec! Naukowcy z Tampere stworzyli latającego robota zasilanego światłem. W Finlandii na Uniwersytecie w Tampere powstał latający robot, który wyglądem przypomina owada. Ten wynalazek w przyszłości może stanowić świetną alternatywę dla owadów zapylających.

Z czego zbudowany jest latający robot?

Robot imitujący owada zbudowany jest z miękkich materiałów, które reagują na światło. Waga robota jest na tyle mała, że owad bez problemu może unosić się w powietrzu. Powstał on z bardzo cienkiego włosia, które następnie naukowcy połączyli siłownikiem wykonanym z ciekłokrystalicznego elastomeru. Elastomer otwiera lub zamyka się w wyniku reakcji na światło. Oprócz tego Hao Zeng i Jianfeng Yang — czyli badacze odpowiedzialni za powstanie latającego robota, zadbali również o możliwość zasilania i sterowania nim przy użyciu światła (na przykład wiązki laserowej).

Sterowanie owadem

Dzięki niewielkiej wadze i rozmiarach robota przy pomocy wiatru może on odbywać długodystansowe podróże. Latający robo-owad jest zasilany bądź kontrolowany przy zastosowaniu światła LED czy też wiązki laserowej.

Projekt „FAIRY”

Projekt ten nosi precyzyjną nazwę „FAIRY — Flying Aero-robots based on Light Responsive Materials Assembly”, co oznacza po polsku „FAIRY — latający aero-robot zbudowany z materiałów reagujących na światło”. W ramach tego projektu Hao Zeng i Jianfeng Yang postanowili stworzyć małego robo-owada zasilanego światłem, którego waga wynosi 1,2 mg. Naukowcy zostali zapytani, czy będzie możliwe jego wykorzystanie w przyszłości. W odpowiedzi na to pytanie usłyszeliśmy, że brzmi to, jak science fiction, ale opracowany przez nich robot może stanowić wielki krok w kierunku realistycznych zastosowań owada do sztucznego zapylania.

Czym może skutkować zastosowanie w przyszłości sztucznych owadów zapylających?

Istnieje spore prawdopodobieństwo na to, że z powodu globalnego ocieplenia wyginą owady zapylające. Zastosowanie takiego rodzaju robota miałoby znaczący wpływ na rolnictwo na całym globie. Utrata owadów zapylających będzie prowadziła do problemów związanych z produkcją żywności oraz stanie się zagrożeniem dla różnorodności biologicznej. Dzięki robotom owadów zapylających możemy być w stanie temu zapobiec!