Jak zacząć inwestować w bitcoin? Wszystko, co musisz wiedzieć

Bitcoin to pierwsza kryptowaluta na świecie, która zrewolucjonizowała sposób, w jaki rozumiemy i korzystamy z pieniądza. W ciągu ostatnich lat jej wartość znacznie wzrosła, co przyciągnęło uwagę inwestorów z całego świata. Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć inwestować w Bitcoin, ten wpis dostarczy Ci wszystkich niezbędnych informacji, abyś mógł zacząć swoją przygodę z inwestowaniem w kryptowaluty.

Poznaj podstawy: co to jest Bitcoin i jak działa?

Bitcoin to kryptowaluta oparta na technologii blockchain, która umożliwia bezpieczne i transparentne transakcje bez pośredników, takich jak banki. Wydobywanie nowych Bitcoinów odbywa się poprzez proces zwanym „kopaniem”, który polega na rozwiązywaniu skomplikowanych problemów matematycznych przez komputery. Ostateczna liczba Bitcoinów jest ograniczona do 21 milionów, co sprawia, że są one deflacyjne i teoretycznie mogą zyskiwać na wartości w długim czasie.

Wybierz strategię inwestycyjną

Istnieje kilka strategii inwestowania w Bitcoin, a wybór właściwej zależy od twojego profilu inwestora, poziomu zaangażowania oraz tolerancji na ryzyko. Oto trzy podstawowe strategie:

  1. a) Inwestowanie długoterminowe — polega na zakupie i zatrzymywaniu Bitcoinów na dłuższy okres, licząc na wzrost wartości kryptowaluty w przyszłości. 
  2. b) Handel krótkoterminowy — polega na kupowaniu i sprzedawaniu Bitcoinów w krótkich odstępach czasu, aby skorzystać z wahania cen. 
  3. c) Trading automatyczny — metoda korzysta z algorytmów lub botów handlowych do automatycznego wykonywania transakcji. 

Załóż bezpieczny portfel

Aby zacząć inwestować w Bitcoin, będziesz potrzebować portfela do przechowywania swoich kryptowalut. Istnieją różne rodzaje portfeli, w tym portfele sprzętowe, mobilne, desktopowe i internetowe. Ważne jest, aby wybrać portfel, który zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa i łatwość obsługi.

Zarejestruj się na giełdzie kryptowalut

Giełdy kryptowalut to platformy, na których można kupować, sprzedawać i wymieniać kryptowaluty. Istnieją różne giełdy, takie jak Binance, Coinbase, Bitstamp czy Kraken. Wybierz giełdę, która obsługuje Bitcoin i jest łatwo dostępna. 

Większość giełd wymaga weryfikacji tożsamości, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowników i spełnić wymogi przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Weryfikacja może obejmować dostarczenie zdjęcia dowodu osobistego oraz dokumentu potwierdzającego adres zamieszkania.

Wpłać środki i kup BTC

Po zweryfikowaniu konta wpłać środki na swoje konto na giełdzie. Masz kilka opcji, jeśli chodzi o dokonanie płatności – możesz skorzystać z przelewu bankowego, karty kredytowej/debetowej lub wybrać spośród innych dostępnych metod płatności.

Po wpłaceniu środków na swoje konto na giełdzie możesz kupić Bitcoin. Wybierz ilość Bitcoin, którą chcesz kupić, i ustaw cenę, po której chciałbyś dokonać transakcji. Giełda dopasuje Twoje zlecenie do innych zleceń sprzedaży i dokona transakcji.

Przechowuj swoje Bitcoiny

Po zakupie Bitcoina przenieś je do swojego portfela, aby zachować bezpieczeństwo środków. Pamiętaj, że przechowywanie kryptowalut na giełdzie nie jest zalecane, ponieważ w razie włamania lub awarii systemu, Twoje środki mogą zostać utracone lub skradzione. Portfele kryptowalutowe umożliwiają przechowywanie Bitcoinów offline, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo Twoich środków.