Doktor Google — czy warto szukać diagnozy przez internet?

Każdemu z nas choć raz z pewnością zdarzyło się, że wpisywaliśmy nasze objawy w wyszukiwarkę, szukając ekspresowej diagnozy. W dzisiejszych czasach internet to nieodłączny element naszego życia i wiele osób korzysta z niego jako z alternatywy dla tradycyjnej wizyty u lekarza. Czy jednak warto ufać takiej diagnozie? 

Brak pewności diagnozy

Szukanie diagnozy przez internet może być bardzo kuszące, ale warto pamiętać, że nie ma pewności, że otrzymana diagnoza jest prawidłowa. Wiele chorób ma podobne objawy, a samo wyszukanie w Internecie nie zapewnia odpowiedniej precyzji i wiedzy medycznej. W konsekwencji leczenie, które stosujemy, może nie tylko okazać się nieskuteczne, ale wręcz pogorszyć stan zdrowia. Oczywiście, warto poczytać o różnych chorobach, czy skorzystać z forów medycznych, gdzie możemy czerpać z doświadczenia innych chorych na dane schorzenie osób, jednak musimy to traktować jedynie informacyjnie. Główną diagnozę i leczenie powinien zawsze przeprowadzać lekarz. 

Internet a lęk przed chorobą

W dzisiejszych czasach internet może przyczynić się do rozwoju lęku przed chorobą. Często, po wpisaniu objawów w wyszukiwarce, otrzymujemy wyniki, które sugerują nam poważną chorobę, a to może prowadzić do nasilenia się lęku przed chorobą i pogorszenia stanu emocjonalnego. Nie zawsze to jednak jest zgodne z prawdą — niektóre poważne choroby mają podobne objawy, jak łagodne schorzenia i odwrotnie — możemy bagatelizować objawy, które w rzeczywistości mogą być objawami śmiertelnej choroby. 

Możliwość wprowadzania w błąd

W sieci można znaleźć wiele informacji medycznych, ale warto pamiętać, że nie wszystkie z nich są rzetelne. Istnieją strony, które nie mają nic wspólnego z medycyną, a zamieszczone tam informacje są pisane na wzór innych stron. Dlatego niejednokrotnie mogą pojawiać się w takich informacjach błędy. W internecie można znaleźć fałszywe informacje, które mogą prowadzić do nieprawidłowej diagnozy i leczenia. Ufając informacjom z Google, możemy niejednokrotnie sobie bardziej zaszkodzić, niż pomóc.

Dlaczego warto skonsultować się z lekarzem?

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku wystąpienia objawów chorobowych jest skonsultowanie się z lekarzem. W ten sposób mamy pewność, że diagnoza i leczenie będą odpowiednie dla naszego stanu zdrowia. Lekarz może również pomóc nam w przezwyciężeniu lęku przed chorobą i skutecznie leczyć nasze dolegliwości. Ponadto wizyta u lekarza pozwala na dokładne przebadanie naszego organizmu, co może ujawnić ukryte problemy zdrowotne. Oczywiście Doktor Google może nam wskazać pewne informacje, które mogą być rozwiązaniem naszego zapytania o chorobę, jednak to lekarz musi potwierdzić diagnozę i zalecić nam odpowiednie leki.