OLX wprowadza zmiany — masz prawo do zwrotu towaru niezgodnego z opisem

Z serwisu OLX każdego dnia korzysta mnóstwo osób, zarówno kupujących, jak i sprzedających różnego rodzaju przedmioty. Korzystanie z niego jest dość łatwe, a dla niektórych nawet intuicyjne. Niezbędna jest jednak znajomość najważniejszych przepisów regulujących kwestie związane z dokonywaniem transakcji. Co ciekawe, ostatnio zaszły w nich pewne zmiany. Dobrze byłoby poznać najistotniejsze z nich. 

Pakiet Ochronny i zwroty

Najważniejsza zmiana, przede wszystkim dla osób kupujących dotyczy Pakietu Ochronnego oraz polityki zwrotów. Osoby, które często korzystają z zakupów za pośrednictwem OLX, na pewno będą z owych zmian zadowolone. Powstały one bowiem w znacznej mierze po to, aby chronić konsumentów. Każdemu zależy przecież na tym, aby otrzymać towar zgodny z opisem znajdującym się w treści ogłoszenia.

Jeżeli jednak dojdzie do przykrej sytuacji i okaże się, że sprzedający zatai przed kupującym jakieś ważne wady przedmiotu, kupujący będzie miał prawo wyrazić chęć dokonania zwrotu. O każdej, nawet mało istotnej wadzie należy bowiem poinformować osobę kupującą, jeśli chce się uniknąć niezadowolenia obu stron transakcji. Jeżeli tego typu wniosek o zwrot zostanie rozpatrzony po myśli kupującego, przesyłkę zwrotną będzie musiał zapłacić sprzedający. Trzeba jednak liczyć się z tym, że zmiana ta będzie dotyczyła tylko i wyłącznie transakcji, które zostaną zrealizowane po wejściu w życie zmian w serwisie OLX.

Zmiany w kategoriach

Serwis OLX dokonał także dosyć znaczących zmian w kategoriach, do których zaliczane są sprzedawane przez poszczególnych użytkowników produkty. Mowa tu między innymi o kategorii Sport i Hobby. W jednej z podkategorii, noszącej nazwę Rowery dodano nowe pozycje. Zmiany dotyczą również kategorii Usługi i firmy, która to została usunięta. Zamiast tego, użytkownicy będą mieli do czynienia z dwiema kategoriami: Usługi oraz Dla firm. Zmiany dotyczące podziału kategorii Usługi i firmy wejdą w życie dopiero pod koniec marca. 

Jakie jeszcze zmiany zajdą na platformie OLX?

Dosyć istotną zmianą wprowadzoną przez OLX jest również ta związana z weryfikacją tożsamości. W niektórych przypadkach konieczne będzie wysłanie skanu dowodu osobistego. W przeciwnym bowiem razie, nie wszystkie transakcje mogą przebiec zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Kolejna zmiana dotyczy udostępnienia osobie sprzedającej treści zgłoszenia, którego dokonała osoba kupująca przedmiot. Zgłoszenie to rzecz jasna przysługuje w ramach tak zwanego Pakietu Ochronnego, o którym wspomniano już wyżej.