Zabezpieczenia antykradzieżowe w telefonach — jak Polacy zabezpieczają swoje urządzenia?

Najnowsza technologia to dobrodziejstwo współczesnych czasów. Z drugiej strony jednak niewiele osób wie, jak skutecznie chronić swojego smartfona, tak aby potencjalny złodziej nie pozbawił nas danych poufnych naszego telefonu. Problem ten dotyczy szczególnie seniorów, którzy mają kłopot z odpowiednią obsługą tego typu modelu. W niniejszym artykule dowiesz się jak skutecznie to zrobić, tak aby mieć stuprocentową pewność co do tego, że nic istotnego z naszego telefonu nie wpadnie w niepowołane ręce. 

Co złodziej może zrobić z naszym telefonem?

Bardzo ciekawe jest to, co potencjalny złodziej może zrobić z naszym urządzeniem. Możliwości jest tak naprawdę wiele, począwszy od sprzedaży go na części, w przypadku kiedy nie będzie ono zablokowane i włamywacz nie będzie w stanie skutecznie zalogować się do niego i tym samym nie będzie w stanie przejąć nad nimi osobistej kontroli. W takim przypadku będzie musiał bardzo długo majstrować przy urządzeniu, co może oczywiście spowodować, że szybko się zniechęci, lub zostanie namierzony przez policję.

Najczęstszym powodem kradzieży jest jednak zwyczajna ludzka pazerność. Szczególne zagrożenie występuje w przypadku, kiedy nasze telefon jest odblokowany, albo w najgorszym wypadku jest uruchomiona aplikacja bankowa w naszym telefonie. Wtedy to złodziej bardzo szybko może uzyskać dostęp do oszczędności na naszym koncie, a nawet wziąć pożyczkę na nasze konto, robiąc to w bardzo perfidny sposób.  

Jak nauczyć seniora obsługi telefonu, tak aby uniknąć kradzieży ważnych danych?

Tak jak wcześniej wspomniano, w najczęstszym przypadku ofiarą kradzieży mogę być seniorzy, oraz osoby starsze. Co oczywiste, z racji wieku bardzo trudno przychodzi im opanowanie nowej technologii. Bardzo ważne jest, aby senior wiedział, żeby nie zapisywać nigdzie na żadnych oddzielnych karteczkach, zwłaszcza w pobliżu swojego telefonu lub smartfona haseł, oraz loginów do naszych urządzeń. Bardzo często zdarza się, że złodziej po kradzieży telefonu zyska również dostęp do tego typu notatek. 

Jak skutecznie zabezpieczyć telefon w przypadku kradzieży?

Najważniejszym sposobem na zabezpieczenie naszego telefonu jest ustawienie blokady telefonu lub ustawienie numeru PIN karty SIM. W takim przypadku, jeżeli zdarzy się, że nasz telefon nagle przepadnie w nieznanych okolicznościach, możemy być spokojni, że dzięki blokadzie telefonu lub numerowi PIN złodziejowi nie uda się przedostać do jego środka. Ważna jest również weryfikacja dwuetapowa, szczególnie w przypadku poczty mailowej.