Koniec sieci 3G – co to oznacza dla klientów?

Polskie sieci telekomunikacyjne, takie jak Orange i T-Mobile, rozpoczęły proces stopniowego wyłączania sieci 3G. Czy powinniśmy być zaniepokojeni taką decyzją? Czy wpłynie to na nasze codzienne urządzenia? Jak możemy się przygotować na te zmiany?  Wraz z wycofaniem sieci 3G przez operatorów telekomunikacyjnych, wiele osób może odczuć pewne skutki i problemy związane z korzystaniem z sieci komórkowej. 

Polskie sieci telekomunikacyjne, Orange i T-Mobile, zdecydowały się na wyłączenie sieci 3G. Orange poinformowało, że proces ten w ich przypadku rozpocznie się w 2024 roku i potrwa do 2025 roku. T-Mobile wyłączy swoje nadajniki w 2023 roku. Firma uzasadnia to tym, że tylko 3% ruchu sieciowego korzysta z sieci 3G, co stanowi niewielką część.

Warto jednak zaznaczyć, że polscy operatorzy pozostawiają użytkownikom dużo czasu na dostosowanie się do zmian. Możemy wymienić swoje urządzenia lub karty SIM, a proces wyłączania sieci 3G potrwa jeszcze przez kilka lat.

Brak dostępu do sieci dla starszych urządzeń

Najbardziej oczywistym skutkiem jest to, że posiadacze starszych urządzeń, które nie obsługują 4G/LTE, nie będą w stanie korzystać z usług telefonii komórkowej. Oznacza to, że klienci, którzy mają telefony lub tablety, które nie są kompatybilne z 4G/LTE, będą musieli je wymienić na nowsze modele, które obsługują te technologie. Niektórzy konsumenci mogą również zdecydować się na korzystanie z innych form łączności, takich jak Wi-Fi lub sieci stacjonarne.

Słaby zasięg

Drugim efektem wycofania sieci 3G  jest to, że klienci mieszkający w obszarach, gdzie zasięg sieci był wyraźnie mocniejszy niż tych nowszego typu, mogą odczuć spadek jakości sygnału. W takich przypadkach niestety zostaną zmuszeni do poszukiwania alternatywnych, z reguły bardziej kosztownych rozwiązań.

Konieczność wymiany kart lub telefonu na nowsze

Przed całkowitym wyłączeniem sieci 3G, warto upewnić się, czy posiadana karta SIM jest kompatybilna z nowszymi technologiami. Jeśli karta SIM jest starsza niż 7 lat, to warto ją wymienić na nowszą, która obsługuje sieć 4G/LTE lub 5G. Niektórzy operatorzy mogą wymienić starą kartę SIM na nowszą bezpłatnie.

Ważne jest również, aby upewnić się, czy telefon jest kompatybilny z siecią 4G/LTE lub 5G. W przypadku telefonów starszych niż 6 lat, konieczna będzie wymiana urządzenia, aby korzystać z Internetu komórkowego. Jeśli nie potrzebujesz dostępu do internetu na swoim telefonie, nie musisz wymieniać ani karty SIM, ani urządzenia. Niemniej jednak, warto pamiętać, że pomimo wyłączenia sieci 3G, wciąż będzie możliwe dzwonienie i wysyłanie wiadomości SMS dzięki sieci 2G, która będzie nadal działała.